Výtvarná Svinná 2015

Výtvarná Svinná očima fotografa Michala Horáka s komentem Ludmily Kesselgruberové.

Výtvarná Svinná 2015

Vážení návštěvníci,

v této situaci se nacházím podeváté, potolikáté otevírám Výtvarnou Svinnou. Ta letošní je v něčem podobná předešlým, v něčem se liší.

CO ZŮSTALO JAKO DŘÍV : 1/ desítky vystavujících (žádný okolní salon se

něčím  takovým  nemůže pochlubit)

2/ široké věkové zastoupení autorů – od malých dětí po

tvůrce požehnaného věku

2/ vystavených prací je nepočítaně – jistě několik set

3/ práce jsou velmi různorodé, a to tématicky i technicky, můžete tu vidět kresby vším možným, malby vším možným, práce ve dřevě, kameni i kovu, keramiku, textil různého druhu, bižuterii a ovšem fotky – o těch za chvíli poví víc další mluvčí

4/a konečně stejně jako v předešlých letech dodávali autoři své práce někdy s předstihem, často na poslední chvíli – včera odpoledne, dnes dopoledne, někteří až v průběhu výstavy (zatímco jiní, si je v průběhu výstav zase budou odnášet). Díky této skutečnosti není instalace úplně soudržná, to je fakt. Na druhou stranu to má i zajímavé výhody. Výstava je tím velmi dynamická. Ve dvě hodiny na ní můžete vidět trochu něco jiného, než třeba ve čtyři. – Jednoduchý závěr, je třeba ji procházet opakovaně.

CO  JE LETOS JINÉ (nejen na výstavě)

1/ Toto sobotní odpoledne nabídne ještě bohatší program než jindy, přičemž výstava bude přístupná v celém jeho průběhu

2/ Programem odpoledne Vás provází moderátor – Josef Kopecký

3/ Výstavní prostor se opět rozšířil – ve školní třídě je výtvarná a rukodělná všehochuť, kabinet fotografie v sousední budově, a to v její horní a nově také dolní části – podrobněji, jak jsem už avizovala, za chvíli

4/ A to nejlepší nakonec – v nabídce dostupného občerstvení se nově objevily výtečné koláče z trub místních  pekařek

V předešlých letech jsem v téhle své úvodní řeči vždycky předkládala statistické údaje k výstavě. V tak hemživé záležitosti byly statistiky s přesností plus mínus deset jednotek.  Letos to neudělám. Protože tuhle akci patrně čeká zásadní proměna, chtěla bych se trošku zamyslet nad historií a taky  filosofií, ze které dosud Výtvarná Svinná žila.

Původně jsme začaly vystavovat dvě sousedky na dvou sousedních zahradách – trochu z legrace, trochu ve snaze ukázat, jak jsou šikovní lidé v našem okolí, trochu pro obohacení dění v naší líbezné Svinné, protože do té doby se tady  výtvarné výstavy nedělaly.

Pak se akce zvěčila, přestěhovala na hřiště. Vystavujících přibylo. Začalo jít víc o to ukázat tvořivost ne tak profesionálů, ti to mají v popisu práce, ale hlavě ušlechtilých diletantů a taky dětí. Touhle cestou jsme chtěli podnítit zájem o výtvarný a rukodělný projev a taky umožnit setkání se zajímavými a tvořivými lidmi, kteří se věnují nejen výtvarnu ve volném čase,  tímhle svým zájmem přesahují běžnou každodennost a jsou často velmi inspirativní.

Když se Výtvarná Svinná přestěhovala do školy, stala se akcí dvoudenní a natolik velkou, že ji registrovala všechna regionální média, návštěvníci se začali počítat na stovky a doprovodný program se rozrostl tak, že vznikl malý festiválek výtvarné, hudební a divadelní tvořivosti. A tady jsme si my- nejužší kroužek organizátorů, který dnes čítá 4 lidi – uvědomili, že jsme dosáhli maxima.

Výtvarná Svinná 2015 se vším, co dnes obsahuje, je mnohotvárnou nabídkou hudby, divadla, výtvarného umění a tvořivosti. Kdo chce, může se tu bavit – je v dobré společnosti. Kdo chce, může  tu načerpat mnohé nápady. Kdo chce může si tu poklábosit – se sousedem, s výtvarníkem, divadelníkem, muzikantem. A kdo chce, může v tomto neformálním prostředí pochopit i vstřebat sílu a smysl umění všeho druhu. Přeji krásné zážitky s trvale dobrými následky.

(Autorsky upravená úvodní řeč L. Kesselgruberové)

fotocopyright Michal Horák

Komentáře k článku (0)

K článku se nevztahují žádné komentáře.

Přidat komentář

Jméno:
Email:
Web:
Zpráva:
Ochrana: Kolik je tři plus dva?